eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Robert Lewandowski

robertlewandowski_profil_facebook_com_rl9officialNarozen: 21.8.1988, Varšava

Národnost: Polsko

Výška/váha: 181 cm/71 kg

Post: útočník

Současný klub: Borussia Dortmund

Předchozí kluby: Znicz Pruszkow, Lech Poznań

Reprezentace: U-21 (3 zápasy/ o gólů)

Týmové úspěchy: vítěz polského poháru (2008/09), vítěz polského superpoháru (2009), vítěz Ekstraklasy (2009/10), 2x vítěz Bundesligy (2010/11-2011/12), vítěz německého poháru (2011/12), vítěz německého superpoháru (2013)

 

 

Jeden z nejlepších, ne-li vůbec nejkvalitnější „produkt“ z polské Lech Poznań. V tamní Ekstraklase jak se ligová soutěž nazývá, nastřílel během 58 zápasů dvacet tři branek. Před rokem 2010, konkrétně před prvním červencovým dnem patřil tento hráč k tomu nejlepšímu co v té době mohla polská liga nabídnout. To samozřejmě neuniklo pozorovatelům z mnoha věhlasnějších celků napříč celou evropou, ale zejména ze sousedního Německa.

Právě 1.7.2010 byl zpečetěn jeho přestup do Borussie Dortmund a její fanoušci se mohli začít těšit na úspěchy s ním spojené. Svým příchodem rozšířil legii svých krajanů Piszczeka a Błaszczykowskeho na tři. Pomalu se zapracovával do herního pojetí „žlutočerných“ a sžíval se s odlišnými návyky, herními prvky a se zájmem fanoušků.

Postupně se vypracoval v důležitou součást dortmundského celku a získával si na svoji stranu čím dál více příznivců. V dalších letech k němu začali trenéři zapracovávat mladší a dravější spoluhráče a žlutočerná ofenzivní mašina se začínala rozjíždět. Mario Götze a Marco Reus jsou toho dokonalým příkladem. Od sezony 2010/2011 by se s trochou nadsázky dalo říct, že Borussia co se Německa týče, na co sáhla to vyhrála.

Jedno je jasné, že prvním červencovým dnem letošního roku tahle polská pohádka skončí. Robert se stane posilou hlavního konkurenta Bayernu Mnichov. Budeme doufat, že spolu opět vytvoří silnou útočnou dvojku a diváci se mohou těšit na pořádné gólové hody.

V áčku reprezentace začínal v roce 2008 a má na kontě slušných 59 zápasů a 18 gólů.

-Jan Hon-
(zdroj fotky: facebook.com/rl9official)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace